Posted on

Modne mity na temat picia wody

Aktualnie wielokrotnie zdarza się, iż w telewizji lub również w prasie słyszymy opinię, że nazbyt mała liczba wody w naszym ciele nam szkodzi. Czy tak jest rzeczywiście?

W tym momencie jesteśmy w stanie spotkać się z kilkoma mitami, które dotyczą picia wody, a przede wszystkim jej zawartości w ludzkim organizmie ludzkim. Pierwszy z nich mówi o tym, iż człowiek na co dzień powinien wypić co najmniej dwa litry wody, w przeciwnym razie wystąpi w ludzkim ciele jej niedobór. Nie jest to prawda, ponieważ aktualnie badania naukowe zatwierdziły, że nadwyżka wody szkodzi naszemu organizmowi. Warto mieć pojęcie, że większa część niezbędnej wody dla naszego organizmu przyjmujemy wraz ze spożywanymi posiłkami. Z pewnością woda jest obecna w znacznych ilościach zwłaszcza w owocach oraz warzywach. Ocenia się, że jej zawartość wynosi od 70 do 90%. Znajduje się też w produktach takich jak owoce morza oraz mięsach czy rybach. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wodę także
jesteśmy w stanie odszukać w tak nazywanych suchych pokarmach. Należałoby nie zapominać, iż prosty chleb składa się w 30% z samej wody. Z tego powodu nie warto ulegać przekonaniu, że powinniśmy spożywać co najmniej dwa litry wody w postaci ciekłej.

Następny mit dotyczący wody pitnej to twierdzenie, iż im znacznie więcej wody, tym porządniej. Jest on otwarcie połączony z poprzednim mitem, który mówi nam, że deficyt wody krzywdzi. Niemniej jednak w tym wypadku jej nadmiar też jest dla nas niekorzystny. Musimy ciągle o tym pamiętać, ponieważ w wypadku spożycia nazbyt obszernej ilości wody, kiedy będziemy popijać ją „na siłę” jesteśmy w stanie nabawić się zatrucia wodnego. Fachowe objaśnienie tej choroby to przewodnienie hipotoniczne, jakie może prowadzić nawet do obrzęku mózgu.

Powszednie spożywanie stosownej dawki wody pitnej jest wybitnie ważne, bo wspiera różne procesy życiowe. Należałoby nie zapominać, że organizm ludzki jej nie magazynuje, wobec tego nie możemy dopuścić do jej straty oraz ciągle się nawadniać. Jednakże należy przy tym nie zapominać, żeby nie spożywać jej nazbyt sporych ilości, albowiem może to prowadzić do powstania istotnych chorób.