Posted on

Przesadna ilość wody niebezpieczna dla zdrowia

Z pewnością każdy z nas codziennie wypija kilka szklanek wody. Jednakże bez ustanku niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż woda wypita w nadmiernych ilościach ma okazję zaszkodzić naszemu organizmowi.

Obecnie panuje przekonanie, iż trzeba każdego dnia wypijać około 2 litry wody. Czy właściwie? Niestety jest to atrakcyjny mit. Statystyki naukowe dowodzą, iż rzeczywiście woda jest niebezużyteczna do harmonijnego funkcjonowania organizmu ludzkiego, jednakże jej nadmierna ilość ma okazję prowadzić do rozmaitego typu chorób.

Należałoby wiedzieć, że przesadne spożycie wody wiedzie do zatrucia wodnego. Ta choroba określana jest mianem przewodnienia hipotonicznego. Jest to niezmiernie niebezpieczne, bo w jej najcięższych stadiach ma możliwość nawet prowadzić do obrzęku mózgu. Nadmierne ilości wody są w stanie sprawiać też inne dolegliwości.

Należy zdać sobie sprawę, iż picie „na siłę” wody ma okazję spowodować oprócz zatrucia wodnego inne problemy powiązane ze zdrowiem. Należałoby pamiętać, że jej przesadne spożycie często osłabia nasze serce, a też nerki, jakie odpowiedzialne są za jej filtracje. Do tego nagły wzrost wody w naszym organizmie może prowadzić do rozregulowania opisującej nas gospodarki wodno-mineralnej. Tym samym nazbyt tracimy sód, co może przyczyniać się dosadnie do skurczy serca.

W większości wypadków nadmierne spożycie wody ma podłoże psychogenne. Po większe ilości wody na ogół sięgają osoby, jakie mają obsesję na tym punkcie. Nazywane jest to popularnie psychogennym nadmiarem pragnienia. Ludzie, których dotknęła ta choroba umieją wypić w ciągu jednego dnia od 6 litrów nawet do 10 litrów normalnej wody, równolegle nie będąc aktywnymi fizycznie. Mimo to problem dotyczy także w wielu przypadkach osób, jakie wyczynowo ćwiczą różnorodnego typu sporty. Wtenczas nadzwyczaj łatwo jest przekroczyć tą cienką granicę pomiędzy zalecaną dawką spożycia, a nadmierną ilością.

Warto pamiętać, że woda ma zbawienny wpływ na nasz organizm, niemniej jednak tylko w należytych ilościach. Spożywana w nadmiarze może prowadzić do rozmaitego typu problemów zdrowotnych, a także do poważnych chorób.