Posted on

Oczyszczanie wody z oceanów dla potrzeb miliardów ludzi

W bardzo wielu zakamarkach świata mamy problem z niedoborem wody spożywczej. Jest ona zdatna do picia i stąd też kwestia jej zapewnienia jest tak ważna. Nic zatem dziwnego, iż naukowcy szukają zamiennych źródeł otrzymywania wody koniecznej wszystkim nam w życiu.

W takich obszarach świata jak Karaiby czy Bliski Wschód od lat słona woda pochodząca z oceanów jest oczyszczana i w tenże sposób dostosowywana do spożycia. Technologie odsalające istnieją z dużym powodzeniem także w USA.

Gro obrońców przyrody mocno protestuje przeciwko takowej formie zdobywania wody zdatnej do picia, pomimo to generowanie wody pitnej w taki a nie inny sposób jest niemalże przymusem. Bez takiej alternatywy wiele krajów nie zagwarantowałoby swym obywatelom warunków do życia. Filtry odsalające wraz z rozwojem technologii stają się dużo bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponadto również ich zużywanie energii staje się sporo mniejsze. Ogólne koszty uzyskiwania wody zdatnej do spożycia stają się zatem automatycznie mniejsze.

Otrzymanie wody pitnej z wody słonej to konieczność wykonywania wieloelementowej filtracji rzutowej. Podczas tej czynności woda jest podgrzewana poprzez przepływanie ciąg kolumn tak zwanych destylacyjnych. Do ocieplania wody spożywczej służy proces, który określany jest odwrotną osmozą. Słona woda jest tutaj wtłaczana w rurę z specjalistyczną błoną. Tu solanka o sporym zagęszczeniu jest odprowadzana na zewnątrz. Niewątpliwie destylacji rzutowa jak i odwrotna osmowa to dwie główne technologie pozyskiwania wody słodkiej ze słonej. Tymi sposobami filtruje się 88 procent wody. Woda słona ażeby nadawała się do spożycia, nie może posiada w sobie więcej aniżeli 0,5g/l soli. W innym wypadku smak wody będzie dla nas nieprzyjemny. Natomiast, jeżeli zawartość soli jest zbyt mała, smak wody odbierany jest za mdły.

Takie dane zostały oficjalnie przyjęte za w pełni poprawne przez Światową Organizację Zdrowia. Dzisiaj na świecie niemal każdego dnia filtracji zostaje poddanych 29 mld litrów wody oceanicznej. Najwięcej, bo dwadzieścia jeden mld jest odsalanych w przedsiębiorstwach działających na Bliskim Wschodzie.

Reklamy