Posted on

Woda górska – dobra, czy nie?

Wędrując po pasmach górskich, jesteśmy bardzo często wystawiani na rozmaite warunki atmosferyczne. Jeżeli odnotowujemy w danej chwili skrajnie wysokie wartości na termometrach, w połączeniu z dużym wysiłkiem, jesteśmy zazwyczaj bardzo spragnieni wypicia napoju.

Czy jeżeli źle przygotujemy naszą dawkę wody, to możemy bez jakichkolwiek wątpliwości wesprzeć się wodą w strumieniach? Nie jest to zbyt oczywiste jakby nam mogło się to wydawać.

Istnieje powiedzenie, że nie ma lepszej wody, niż w źródełku. A skoro w źródle woda jest całkowicie wartościowa, to w końcu logicznie myśląc – w strumieniu powinna być identyczna.

Pijesz wodę z źródełka na swoje ryzyko!

Dowolny ciek wodny może się charakteryzować całkowicie odmiennym składem chemicznym. Wszystko zależy od miejsca, w jakim się on rozpościera, z gór z jakich wypływa, jak i również z intensywności opadów w danym mieście. Hydrolodzy ostrzegają, że na wyżej położonych szlakach mamy do czynienia bardzo często z typową deszczówką, bądź wodami roztopowymi, aniżeli silnie zmineralizowaną wodą.

W niektórych miejscach w górach, wypicie wody ze strumienia oznaczało pewną śmierć. Z powodu arszeniku wydobywającego się z gór.

Kolejnym aspektem wskazującym na to, że tak naprawdę powinniśmy powstrzymywać się od spożywania wody ze strumienia, są jej właściwości. Przy dużym ruchu, a w górach nam go nie brakuje, musimy systematycznie nawadniać swój organizm. Natomiast woda z górskiego źródła nie ma takich cech. Nawet zupełnie odwrotnie – pozbywa z naszego organizmu dodatkowo wszystkie związki mineralne.

Walka nie tylko o związki mineralne

Choć może ścigać nas pokusa do pozbycia się pragnienia schłodzoną wodą wędrującą wartko w tutejszym strumieniu, lepiej pomyśleć uprzednio o naszym zapotrzebowaniu na napoje, zabierając ze sobą odpowiednio dużo wody niegazowanej. Zwłaszcza, że niezwykle zimna woda górska, może niekorzystnie wpłynąć na spocone ciało. Choroba gardła lub krtani znajduje się w zasięgu nas. Zatem najwięcej zależy od tego, jaką ostatecznie opcję wybierzemy. Albo zaryzykujemy i będziemy mieli szczęście, iż nie poniesiemy żadnych konsekwencji. Albo przez wiele dni będziemy źle wspominać naszą wycieczkę. W związku z tym jeżeli chcemy skorzystać z czaru górskich strumieni, to o wiele lepiej zrobić sobie na ich tle piękne fotografie. A kiedy już zamierzamy naprawdę napić się wody, to według specjalistów na pewno bardziej sprawdzona jest woda wydobywana z naszych wodociągów.

Reklamy